مقالات

انواع تجهیزات فناوری دیجیتال فروشگاهی

با توسعه فناوری دیجیتال و افزایش سرعت فرآیندهای اجرایی به واسطه این فناوری، امروزه رنج وسیعی از تجهیزات الکترونیک به گونه‌ای که فرآیندهای اجرایی را تسهیل دهند بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله به تجهیزاتی که در فروشگاه‌ها با هدف تسریع فرآیند خرید، صدور فاکتور، توزین اقلام و سیستم مدیریت استفاده می‌شوند پرداخته‌ایم.

مجموعه ای از تجهیزات نام برده در زیر یک فروشگاه را به معنای واقعی به سیستم فرآیند خودکار مجهز می‌کند.

ترازو فروشگاهی پرینتردار

مدت زمان طولانی است که ترازو وظیفه سنجش وزن را با هدف تسهیل دادوستد مابین افراد انجام می‌دهد. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر رویه‌های توزین اکنون ترازو فروشگاهی پرینتردار در مرکز توجه و درخواست فروشگاه ها قرار گرفته است.

این ترازوی مجهز به چاپ فاکتور فروش بعد از هر بار توزین است، به عبارتی دیگر نیازی نیست وزن و قیمت به صورت دستی در فاکتور جداگانه‌ای نگارش و محاسبه شود. این قابلیت برای فروشگا‌ه‌های بزرگ، هایپر مارکت‌ها که روزانه حجم تراکنش بالایی دارند به شدت ضروری است و بهره‌وری فرآیندهای اجرایی را به طرز باور نکردنی افزایش می‌دهد.

به دلیل نقش اساسی این کالا در فروشگاه‌ها، تولید کنندگان در تلاش اند با طراحی‌های متنوع و اضافه کردن قابلیتٰ‌های جدید، ترازوی فروشگاهی پرینتردار را مرتبا ارتقا دهند. در حال حاضر تنوع ترازوی فروشگاهی بسیار بالا است و در مقابل تقاضا هم برای ترازو فروشگاهی به طرز قابل توجهی زیاد است.

ترازوی فروشگاهی پند یکی از نام‌های آشنا با قدمتی بالا است که با به کارگیری تجهیزات به روز هر چند سال نمونه جدیدی به بازار عرضه می‌کند.

اصولا این ترازوها به صورت علمک دار یا بدون علمک برای توزین اقلام ۳۰ تا ۷۰ کیلوگرمی با دقت 5 و 1 گرم تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که دقت بالای این ترازو به دلیل استفاده از لودسل دیجیتال است.

اگر شما هم در کسب و کارهایی از قبیل سوپرمارکت، فروشگاه مواد غذایی، خشکبار، شیرینی فروشی و میادین تره بار مشغول به فعالیت هستید، خرید ترازو فروشگاهی پرینتردار یکی از گزینه‌های ضروری کسب و کار شماست.

ترازو بارکدزن

ترازو فروشگاهی بارکدزن یکی دیگر از تجهیزات با تقاضای بالا در فروشگاه‌ها است. این ترازوی فروشگاهی معمولا دارای چاپگر داخلی است که با سرعت بالا و قابلیت چاپ بارکد در ظرفیت‌های حداقل 3 کیلوگرم و حداکثر ۵۰ کیلوگرم به بازار عرضه می‌شود.

ترازو فروشگاهی بارکدزن دارای حافظه مستقیم و غیرمستقیم است که فروشندگان را قادر می‌سازد اطلاعات بسیاری از کالاهای موجود در فروشگاه خود را از قبل در آن ثبت کنند تا با فشار دادن تنها یک دکمه تمامی اطلاعات آن کالا در رسید فروش درج شود.

این ترازو همچنین قابلیت چاپ گزارش دارد؛ فروشندگان به صورت روزانه یا هفتگی می‌توانند حجم کالا و مبالغ فروش خود را در قالب گزارش دریافت کنند و بر اساس آن ارزیابی بهتری از کسب و کار خود داشته باشند.

قابلیت اتصال به کارتخوان از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این ترازو فروشگاهی است، بعلاوه چند مشتری می‌توانند به صورت همزمان خرید کنند و اقلام هر یک به صورت جداگانه توسط ترازو توزین شود.

امروزه این ترازوها به پورت خروجی با هدف اتصال به دیگر تجهیزات مجهز شده‌اند که فروشندگان را قادر می‌سازد به پرینتر یا رایانه متصل شوند.

این محصول به دلیل دقت ۵ تا ۱۰ گرمی برای خرده فروشی ها از جمله قنادی ها، آبمیوه فروشی ها، سوپر مارکت ها و عطاری ها به شدت مناسب است و نیازهای آنها را برطرف می‌کند.

ترازو بارکد زن پند مدل PX7500P یکی از گزینه‌های پرفروش در صنعت توزین است.

لیبل پرینتر

نام لیبل پرینتر گویای کارایی این تجهیز فوق‌العاده کاربردی است. شما در بازار ممکن است این تجهیز را با نام های چاپگر لیبل، بارکد پرینتر، پرینتر حرارتی، دستگاه چاپ لیبل و … بشنوید.

اگر بخواهیم در مورد اهمیت و کارایی این تجهیز صحبت کنیم، بایستی گفت این روزها هر یک از ما برای خرید کالا از فروشگاه ها ابتدا به لیبل آن نگاهی می‌اندازیم. محصولاتی که در کارخانجات بسته بندی شده و خودشان دارای لیبل هستند که حسابشان جداست و تمامی اطلاعات از قبل اطلاعات محصول از قبیل وزن، قیمت و مدت اعتبار درج شده است.

اما امروزه در فروشگاه‌های بزرگ ما بسته‌های پروتئینی و سبزیجاتی می‌بینیم که مقدار مشخصی از یک جنس را سلفون پیچ کرده‌اند تا در اختیار ما بگذارند. لیبل حاوی اطلاعات محصول که بر روی این بسته‌ها چسبانده شده است توسط لیبل پرینتر تهیه می‌شود.

تقریبا با این مثال می‌توانید گستردگی کاربرد لیبل پرینتر را برای فروشگاه‌های مختلف و محصولات گسترده‌ حدس بزنید.

نکته قابل توجه عدم استفاده از جوهر در این تجهیز است: اصولا ماده ای به نام ریبون در این تجهیز به کار می‌رود که قابلیت چاپ بر روی برچسب‌ها با جنس‌های متفاوتی را دارد. بعلاوه، لیبل زن ها می‌توانند مجهز به اینترنت باشند و با شبکه وای‌فای کار کنند، از طرفی پورت‌های تعبیه شده بر این دستگاه امکان اتصال به کامپیوتر را فراهم کرده است.

بارکد خوان

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی که به مکانیزه شدن سیستم فروش در فروشگاه‌ها کمک می‌کند بارکد خوان است. این ابزار الکترونیک بارکدهای چاپ شده بر روی اجناس را از طریق اسکن نوری می‌خواند و اطلاعات آن را به کامپیوتر متصل به سیستم حسابداری انتقال می‌دهد.

این ابزار از یک منبع نور لیزری و حس گر ترجمه نوری تشکیل شده است. هدف استفاده از این ابزار افزایش سرعت وارد کردن اطلاعات کالای خریداری شده به سیستم فروش است. دیگر نیازی نیست اطلاعات به صورت دستی بر روی یک فاکتور نوشته شود و سپس در آخر وقت وارد سیستم حسابداری و مدیریت فروشگاه شود. بارکد خوان نام کالا و قیمت آن را به صورت خودکار در یک فاکتور دیجیتال برای مشتری و در حافظه سیستم فروش برای مدیر فروشگاه ذخیره می‌کند، تنها کافی است رسید را از سیستم دریافت کنید و در اختیار مشتریان قرار دهید و در صورت نیاز سراغ گزارش‌های تراکنش‌ها بروید.

پس می‌توان گفت بارکدخوان خطای انسانی را در محاسبه قیمت اجناس به صفر می‌رساند و از طرفی دخالت نیروی کار را در محاسبه قیمت کاهش می‌دهد. زمان افراد برای انجام کارهای مهم‌تری صرف می‌شود و دقت محاسبه هم افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، اطلاعات طبق فرمت از قبل تنظیم شده بر صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می‌شود که در نهایت رسید پرینت شده خوانایی بهتری دارد. فقط به این نقطه دقت داشته باشید که بارکدگذاری کالا را در فروشگاه را به درستی انجام دهید تا خطای سیستم را به صفر برسانید.

صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی یکی دیگر از ابزارهای کاربردی است که در کنار بارکد خوان در فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که گفته شد تمامی این ابزارها با هدف افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در زمان و انرژی نیروی کار به کار گرفته می‌شوند. افزایش نظم در سیستم فروش و کاهش خطا هم از دیگر اهداف استفاده از ابزارهای کمکی در فروشگاه است.

صندوق های فروشگاهی دستگاه الکترونیکی مشابه کامپیوتر با قابلیت نصب برخی نرم افزارها است که تمامی فرآیند فروش را به صورت مکانیزه انجام می‌دهد. این تجهیز اصولا به همراه بارکدخوان، سیستم کارتخوان، اسکنر و … به کار گرفته می‌شود.

نمونه پیشرفته این تجهیز به صورت لمسی با دو مانیتور در فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. در این نمونه، خریدار می‌تواند تمامی خرید‌های خود را از روی مانیتور دوم با لمس آیتم‌های خریداری شده انتخاب کند و عدد نهایی ظاهر شده بر روی کارتخوان را تسویه و خرید خود را بدون دخالت فروشنده کامل کند.

صندوق فروشگاهی همچنین قادر است مدیریت موجودی اجناس موجود در فروشگاه را انجام دهد تا کمک بزرگی به سیستم انبارداری باشد. قابلیت اتصال این تجهیز به اینترنت از دیگر قابلیت‌های کاربردی و منحصر به فردی است که فروشنده را قادر می‌سازد در صورت نیاز از گوشی خود وارد سیستم شده و عملیات مورد نظر خود را انجام دهد.

گزارش گیری روزانه یا هفتگی و ماهانه از این تجهیز به فروشگاه‌ها کمک می‌کند برنامه ریزی خرید انجام دهند و سود و زیان خود را در بازه انتخابی محاسبه کنند.

نرم افزار حسابداری

همه ما می‌دانیم که نرم‌افزارها برای ساده سازی رنج وسیعی از کارهایی که انسان در گذشته به صورت دستی انجام می‌داده راهکار ارائه می‌دهد تا همه عملیات را در یک ساختار منسجم بگنجاند و خروجی‌های قابل تحلیل ارائه دهد.

نرم افزار حسابداری هم یکی از امکاناتی است که امروزه فروشگاه‌های بزرگی مانند شهروند و رفاه تا سوپر مارکت محله ها برای تسهیل محاسبات عددی کسب و کار خود انجام می‌دهند. تمامی تجهیزات معرفی شده در بالا در نهایت خروجی اطلاعات خود را به سیستم حسابداری هدایت می‌کنند تا در آنجا اطلاعات پردازش شوند و به آمار و ارقام قابل تحلیل تبدیل شوند.

عملیاتی از قبیل محاسبه فروش روزانه، محاسبه سود روزانه، صدور چک، تامین سرمایه و تخصیص آن به قسمت‌های مختلف در سیستم حسابداری انجام می‌شود. این قابلیت‌ها همگی در نهایت باعث تسهیل فرآیندهای در حال اجزا شده و خطای محاسبات را به شدت کاهش می‌دهد.

نرم افزارهای فروشگاهی

اصولا نرم افزارهای فروشگاهی یا با یک هدف خاص یا به منظور تامین چندین نیاز فروشگاه برنامه نویسی می‌شوند. این نرم افزارها عمدتا با هدف مدیریت فروش، انبارداری و حسابداری برای فروشگاه‌های سوپر پروتئین، سوپر مارکت، لباس و پوشاک، قنادی، آجیل و خشکبار، کیف و کفش، نانوایی و … طراحی می‌شوند.

از نرم افزار فروشگاهی عمدتا برای مدیریت و پیگیری فروش، سیستم مدیریت پیک ‌ها و فروشندگان، امکان بررسی و تحلیل پورسانت ها، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، ارتباط نرم افزار فروشگاهی با باشگاه مشتریان فروشگاه، نظرسنجی از مشتریان به صورت آنلاین و سیستم مدیریت انبار و موجودی کالاها استفاده می‌شود.

البته قابلیت‌‌هایی از قبیل ارسال پیامک، داشبورد مدیریتی تحت وب، تعریف کالا در چند سطح، ارسال فاکتور و تسویه حساب با پیک، کنترل موجودی انبار و گزارشات ریالی و تعدادی از دیگر مواردی است که تنوع کاربردی این نرم افزارها را به شدت افزایش می‌دهد.

قابلیت پشتیبانی این نرم‌افزارها از سیستم عامل‌های مختلف هم یکی از میزیت‌هایی است که اگر نرم افزاری این قابلیت را تامین کند، به شدت با تقاضای بالایی در بازار مواجه خواهد شد.

 

جمع ‌بندی

تمام تجهیزات الکترونیکی که در فروشگا‌ه‌ها به کار گرفته می‌شوند به دنبال کاهش زمان فرآیند فروش و بالا بردن دقت محاسبات هستند. تمامی تجهیزات معرفی شده در این مقاله این قابلیت را دارند، اما این شما هستید که بایستی بر اساس فروشگاه خود از بین این موارد نیازسنجی کنید و از میان برندها و پیشنهادهای متنوع تجهیز کاربردی خود را انتخاب کنید. هدف از نگارش این مقاله معرفی کلی و تاثیر هر یک از این تجهیزات بر فروشگاه شما بود. در نهایت امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد شناخت بهتری نسبت به این تجهیزات پیدا کره باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *