صنعت توزین

ترازو صنعتی و تاریخچه توسعه آن

اگر بخواهید به گذشته سفر کنید و به یک تاجر خیابانی باستانی ترازو دیجیتالی نشان دهید، مطمئنا نمی دانست که از آن چه استفاده ایی بکند. با این حال در طول کل تاریخ، ترازوهای صنعتی همچنان برای اقتصاد مهم می باشد، به همین دلیل است که مردم همیشه برای اندازه گیری های دقیق تر تلاش کرده اند – و همچنان به تلاش خود ادامه می دهند. در این مقاله تاریخچه توسعه سیستم های توزین بخصوص ترازو صنعتی مورد بررسی قرار می گیرد.

ترازو صنعتی و وزنه های اندازه گیری

اندازه گیری وزن و ترازو، چه ترازو صنعتی و چه ترازو فروشگاهی، مسیر توسعه تقریبا یکسانی را سپری کرده اند. برخی از اولین دستگاه های اندازه‌گیری وزن، یک میله ساده بود که توسط یک نخ در وسط آویزان بود. به هر انتها یک تابه وصل می‌شد و کالا در یک کفه و  سنگ‌هایی که وزن مشخصی داشتند به طرف دیگر اضافه می‌شد تا میله متعادل شود.

ترازوهای قدیمی، ترازوهای ابتدایی بودند که شامل یک اهرم با دو کفه در فواصل مساوی از تکیه گاه معلق بودند. در زمان اندازه گیری وزن یک کالا مانند یک کیسه سکه طلا، آن را در یکی از تابه ها قرار می دادند. سپس وزنه هایی با وزن مشخص را به کفه ئیگر اضافه و کم کرده تا زمانی که اهرم در حالت افقی کاملاً متعادل شود.. این نوع ترازو و نمونه های مشابه آن تا اواخر قرن 18 میلادی، یعنی زمانی که فناوری های جدید روانه صنعت شد، مورد استفاده قرار می گرفت. با اینحال این دسته از اختراعات با اندازه سیستم های الکترونیکی که در قرن 20 و 21 میلادی توسعه داده شدند، دقیق و قابل اعتماد نبود.

ترازوی 3 اهرمی

از این نوع ترازو صنعتی برای اندازه گیری جرم اجسام استفاده می شود. این دستگاه همچون ترازوهای قدیمی از یک سیستم اهرمی استفاده می کند که در آن نیروی یک طرف با نیروی طرف دیگر در نقزه نعادل قرار می گیرند.

برخلاف ترازوی صنعتی ساده، ترازو 3 اهرمی از این مفهوم استفاده می کند که جرم جسمی که از نقطه تعادل فاصله بیشتری دارد نیروی بیشتری نسبت به جرم جسمی که فاصله کمتری دارد ایجاد می کند. بنابراین به جای نیاز به وزنه‌های معادل در دو طرف اهرم برای رسیدن به تعادل، ترازو صنعتی 3 اهرمی با نزدیک‌تر کردن وزنه‌های کوچکتر از نقطه تکیه‌گاه برای متعادل کردن وزن جسم در طرف مقابل استفاده می‌شود.

ترازوی صنعتی آنالوگ

اختراع بعدی ترازویی آنالوگ به نام ترازوی فنری بود که بر اساس نیروی وارد شده به فنر، باعث کشیده شدن فنر می گردد. بارزترین نمونه از ترازو فنری، ترازوی حمام می باشد که که نیروی وارده از 4 اهرم در 4 گوشه کفه ترازو که باعث کشیده شدن فنر می شود و وزن از طریق نمایشگر آنالوگ نشان داده می شود.

 

ترازوی صنعتی دیجیتال

از زمان پیدایش، ترازوهای دیجیتال به دقیق ترین دستگاه های اندازه گیری تبدیل شده اند و به مراتب بیشترین استفاده را در صنعت دارند. این ترازوهای دیجیتالی شامل ترازوی صنعتی، ترازوی فروشگاهی، باسکولت و باسکول می باشد.

مبدل وزنی که در ترازو صنعتی و ترازوی فروشگاهی استفاده می شود، لودسل کرنش سنج نامیده می شود. لودسل یک بلوک فلزی است که به گونه ای شکل گرفته که وقتی نیرویی بر آن وارد می شود، بسیار شبیه به فنر، به شیوه ای بسیار قابل پیش بینی خم می شود. علاوه بر این، مانند فنر، هنگامی که نیرو حذف می شود، لودسل به پیکربندی اولیه خود باز می گردد.

در ترازو صنعتی و حتی ترازو فروشگاهی چندین کرنش سنج به لودسل متصل شده است. این مقاومت ها از قطعات فلزی مسطح تشکیل شده اند. هنگامی که لودسل خم می شود و کرنش سنج ها کشیده می شوند، مقاومت آنها متناسب با مقدار نیروی وارد بر لودسل تغییر می کند. سیگنال خروجی از کرنش سنج ها به یک ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال) ارسال می شود که وزن نهایی را به دست می آورد.

ترازوی صنعتی پند

شرکت صنایع پند قبل از ثبت رسمی در تاریخ 19 فروردین 1374، در سال 1369 تحت نام پند صنعت تاسیس گردید. از محصولات اولیه شرکت پند می توان ترازو صنعتی 30 کیلویی مدل Px3000، نمایشگر صنعتی پزو، و ترازوی فروشگاهی 30 کیلویی Px3500 و ترازو فروشگاهی 50 کیلویی Px7700.

در سال های بعد سیستم های توزین برای اجسام سنگین و نیمه سنگین به لیست محصولات برند پند اضافه گردید. در حال حاضر محصولات صنعتی شامل ترازو صنعتی، باسکول، باسکول رولیک و باسکول چرخدار می باشد. ترازو صنعتی پند در ظرفیت های 30، 50 و 70 کیلو تولید می شود. ترازوی صنعتی همچنین به صورت ترازو صنعتی علمکدار و بدون علمک تولید می شود. علاوه بر این ترازو استیل با استفاده از استیل گرید 304 بازخورد بسیار مناسبی از صنایع غذایی و دارویی دریافت نموده اند.

باسکول پند از ظرفیت 150 کیلو تا 5 تن به صورت تمام فلز و استیل تولید می شود. با در نظر گرفتن تجریه شرکت پند در طراحی و توسعه سیستم های توزین دیجیتال، امکان سفارشی سازی ترازو صنعتی و باسکول بر مبنای نیاز مشتری در هر ابعاد و ظرفیتی وجود دارد.

ترازو صنعتی وای فای دار

از جدید ترین محصولات شرکت صنایع پند، ترازو صنعتی وای فای دار در ظرفیت 30، 50 و 70 کیلوگرم و باسکول وای فای دار از 150 کیلو تا 5 تن می باشد. در این نوع سیستم توزین اندیکاتور پرینتردار Storm P از طریق ماژول وای فای به کفه توزین متصل می شود. علاوه بر این امکان اتصال 4 نمایشگر به یک ترازوی صنعتی نیز وجود دارد. همچنین یک نمونه آزمایشی از نرم افزار توزین نسخه اندروید نیزز در کنار ترازو صنعتی وای فای دار ارائه می گردد.

خرید ترازو صنعتی

شرکت صنایع پند اولین تولید کننده ترازو صنعتی، ترازو فروشگاهی و باسکول در ایران می باشد. از زمان تاسیس، مهمترین عامل در طراحی و توسعه محصولات صنعتی و فروشگاهی، کیفیت و دقت اندازه گیری بوده است.  در حال حاضر محصولات صنعتی پند همچنان در شرکت ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور آشنایی هرچه بیشتر با محصولات پند شامل انواع ترازوی صنعتیف ترازو فروشگاهی، باسکولت و باسکول، دریافت مشاوره رایگان، خدمات پس از فروش و امور گارانتی مستقیما با شرکت صنایع پند در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *